Nowy Świat – nowe możliwości
2016-04-08 11:21:49


W auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w dniu 07.04 odbyła się  konferencja zorganizowana przez Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego pn. „Budowa Kanału Żeglugowego Nowy Świat przez Mierzeję Wiślaną”. W konferencji udział wziął  Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk, który objął konferencję swoim patronatem.

„Determinacja rządu dotycząca planów przekopu Mierzei Wiślanej jest ogromna. Do tej pory udało nam się uzyskać pewne zapewnienia Komisji Europejskiej, w zasadzie daleko idącą zgodę, co do pewnych rozwiązań. Dziś mówimy o lokalizacji w Nowym Świecie, które będziemy forsować w Komisji Europejskiej. Według dostępnych raportów nie ma zagrożenia dla środowiska, a kanał przyczyni się do rozwoju portów Zalewu Wiślanego. Jednym z aspektów, który do tej pory nie był podnoszony, a w świetle obecnej tego sytuacji politycznej jest niezwykle ważny, jest bezpieczeństwo państwa” – podkreślał podczas otwarcia konferencji Marek Gróbarczyk Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Minister zaznaczył również, że wkrótce zaczną się szerokie konsultacje i negocjacje z różnymi środowiskami na temat realizacji inwestycji. Jeszcze w tym roku mają ruszyć pierwsze prace projektowe.  Zgodnie z planami kanał, którego koszt budowy szacowany jest na ok. 800 mln zł.  ma być gotowy do 2022 roku.

- „Jest to dla nas bardzo dobra informacja. Chciałbym bardzo podziękować Panu Ministrowi za te deklaracje oraz za przyjazd i wsparcie dzisiejszej konferencji. Elbląg od wielu lat pracuje nad przywróceniem morskości, tradycji i rozwoju portu w Elblągu.  Oferujemy wszelką współpracę, aby projekt budowy Kanału Żeglugowego doczekał się szczęśliwej realizacji” – mówił Prezydent Witold Wróblewski.

W swoim wystąpieniu Prezydent przedstawił również korzyści dla Elbląga, ale również dla gmin nadzalewowych oraz całego regionu, jakie niesie za sobą realizacja inwestycji. To między innymi: uzyskanie swobodnego, suwerennego dostępu Elbląga i portów Zalewu Wiślanego do Morza Bałtyckiego, ożywienie gospodarki miasta i regionu poprzez nowe miejsca pracy. Dotyczy to przede wszystkim całego sektora gospodarki morskiej, usług transportowo- logistycznych, rybołówstwa i turystyki, czy otwarcie Zalewu Wiślanego dla państw członkowskich Unii. Dla elbląskiego portu oznaczałoby to skrócenie drogi morskiej w relacji Elbląg – Trójmiasto o 52 mM (94 km), dostępność Portu Morskiego Elbląg dla statków morskich wszystkich jednostek o zanurzeniu do 5,5 m, długości do 100 m, szerokości do 20 m oraz zwiększenie możliwości przeładunkowych.

Podczas  konferencji poseł Jerzy Wilk przedstawił temat  budowy kanału żeglugowego w ujęciu historycznym. Projekt budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną zaprezentował natomiast  Pan Tadeusz Hatalski – dyrektor  Urzędu Morskiego w Gdyni. Podkreślił, że dla planowanej inwestycji zlokalizowanej w Nowym Świecie długość kanału przez Mierzeję Wiślaną wyniosłaby 1,3 km, a podejściowy tor od strony morza miałby głębokość 5,5 metra. Dyrektor zaprezentował także wizualizację kanału i połączenia drogowego, które zapewni stałą komunikację na Mierzei.
Nadrzędność interesu publicznego w projekcie budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną przedstawiła Pani  Anna Stelmaszyk – Świerczyńska z-ca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. O aspektach związanych z bezpieczeństwem mówił natomiast Komandor Krzysztof Rychlewski z Ministerstwa Obrony Narodowej.

- „Resort uznaje za bardzo istotną z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa planowaną inwestycję. Budowa nowej drogi wodnej zapewni swobodny dostęp do wód Zalewu Wiślanego i rozszerzenia możliwości działań małych okrętów marynarki wojennej. Kanał dałby możliwość wykonywania działań operacyjnych przez jednostki specjalne stacjonujące w garnizonie Gdynia oraz zwiększyłby możliwości przerzutów oraz zaopatrywania pododdziałów 16 Dywizji Zmechanizowanej drogą morską” – podkreślał Przedstawiciel MON.


Nie zabrakło również rozważań o środowisku. Aspekty te w kontekście planowanej inwestycji zaprezentował Pan Zbigniew Pawelec ECG ORBITAL Sp. z o.o. Prof. Krzysztof Luks z Instytutu  Morskiego w Gdańsku przedstawiła natomiast efekty budowy kanału w postaci rozwoju portów nadzalewowych.

                                                                                                                                                                        UM Elbląg
Partnerzy

Copyright © 2011 - 2022. Port Elbląg. Wszelkie prawa zastrzeżone
projekt i wykonanie: www.grupamerlin.pl