Gróbarczyk: bezpieczeństwo wschodniej granicy UE i NATO to argument za kanałem przez Mierzeję
2016-10-13 08:01


Aspekt geopolityczny to niezwykle ważny argument na rzecz budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną; wschodnia granica UE, NATO, która jest w 100 proc. kontrolowana przez stronę rosyjską, to rzecz niedopuszczalna - oświadczył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

"(...) Dowiedzieliśmy się, że Rosja będzie protestować przeciw tej inwestycji z powodów ekologicznych" - zaznaczył Gróbarczyk w środę w Elblągu podczas konferencji, na której zaprezentowano plany budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną.

Jak zapewnił, "projekt budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną będzie wykonany zgodnie z prawem Unii Europejskiej, w stu procentach w porozumieniu z Komisją Europejską, a przede wszystkimi normami środowiskowymi".

 

Wskazał, że argumenty podnoszone przeciw tej inwestycji, a dotyczące jej negatywnego wpływu na środowisko, "w zasadzie w obecnej sytuacji geopolitycznej mogłyby być pominięte".

 

"Ten aspekt jest niezwykle ważny dla naszego kraju, wschodnia granica Unii Europejskiej, granica NATO, która jest w stu procentach kontrolowana przez stronę rosyjską, to rzecz niedopuszczalna, żeby bezpieczeństwo było w taki sposób zagrożone. To jest nasz główny argument, który przedstawiamy UE, i który znajduje w pełni zrozumienie, jeśli chodzi bezpieczeństwo ludności, bezpieczeństwo granicy UE i Polski" - podkreślił Gróbarczyk.

 

W maju tego roku rząd przyjął uchwałę ws. budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Kanał żeglugowy przez Mierzeję ma połączyć Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Plany zakładają, że będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Kanał ma umożliwić wpływanie do Morskiego Portu Elbląg jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

 

Koszt programu oszacowano na 880 mln zł.

 

O przekopanie Mierzei Wiślanej i utworzenie kanału żeglugowego od lat zabiegają samorządowcy z Warmii i Mazur, szczególnie władze Elbląga. Przeciwni są mieszkańcy Krynicy Morskiej, a także ekolodzy, wskazujący na potrzebę ochrony cennych siedlisk.

 

Źródło: PAP

 

Więcej informacji na temat spotkania dotyczącego budowy Kanału przez Mierzeję Wiślaną, które odbyło się w dniu 12.10.2016r., można znaleźć na poniższych stronach:

http://info.elblag.pl/37,47518,Przekop-Mierzei-Wislanej-rozpocznie-sie-w-2018-r.html

http://info.elblag.pl/19,47513,Jaroslaw-Kaczynski-Dzisiaj-wracamy-do-przedsiewziecia-bardzo-waznego-z-punktu-widzenia-Elblaga.html

http://info.elblag.pl/37,47514,Rosja-zapowiedziala-protest-przeciwko-budowie-Kanalu-Chodzi-tu-o-interesy-polityczno-militarne.html

http://www.portel.pl/wiadomosci/kanal-przez-mierzeje-wedlug-pis-sprawa-narodowa/93370

http://biznes.elblag.net/artykuly/jaroslaw-kaczynski-elblag-sie-zmienia-i-to-niekoni,26997.htm
Partnerzy

Copyright © 2011 - 2022. Port Elbląg. Wszelkie prawa zastrzeżone
projekt i wykonanie: www.grupamerlin.pl