Zielone światło dla przekopu
2019-09-18 09:02


Zwycięzcą przetargu na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną będzie belgijsko-polskie konsorcjum firm. Wybór jego oferty Krajowa Izba Odwoławcza uznała za zgodny z prawem, a to oznacza, że jeszcze we wrześniu powinna być podpisana umowa na prace budowlane. Tymczasem prace w miejscu przekopu już ruszyły - Urząd Morski usuwa trzciny od strony Zalewu Wiślanego.

- Od kilku dni zaniepokojeni mieszkańcy oraz turyści informują nas, że w miejscu planowanego przekopu trwają prace budowlane. Pojawiły się koparki, spychacze, wywrotki i inny ciężki sprzęt. Przypominamy, że teren Mierzei Wiślanej to obszar Natura 2000, prawnie chroniony, traktatami europejskimi i prawem polskim. Wszelkie prace do czasu rozpatrzenia skargi mieszkańców, władz Krynicy Morskiej, organizacji ekologicznych, samorządu województwa pomorskiego, są nielegalne i niezgodne z prawem – alarmują ekolodzy z „Obozu dla Mierzei Wiślanej”, którzy od miesięcy protestują przeciwko budowie kanału.

Prace rzeczywiście ruszyły, od strony Zalewu Wiślanego pojawiły się ciężki sprzęt, za pomocą którego na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni usuwane są trzciny, które następnie zostaną przesadzone w inne miejsce. Jak informuje Urząd Morski, są to prace przygotowawcze, przeprowadzane za zgodą regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Olsztynie, zgodnie z zaleceniami, które zawiera decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych. Mają potrwać kilka dni.

Jeszcze we wrześniu ma być też podpisana umowa z wykonawcą samego kanału, czyli belgijsko- polskim konsorcjum firm N.V.Besix SA, NDI SA oraz NDI sp. z o.o. Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Krajowa Izba Odwoławcza uznała wybór tej oferty jako najkorzystniejszej i tym samym dała zielone światło na podpisanie umowy z wykonawcą.

Budowa portu osłonowego, kanału żeglugowego oraz sztucznej wyspy na Zalewie będzie kosztować 992 mln złotych i ma się zakończyć do 2022 roku. W kolejnych etapach, na które dopiero ogłoszone zostaną przetargi, ma zostać m.in. pogłębiony tor wodny do Elbląga i zbudowany most w Nowakowie.

 

 

Źródło: https://www.portel.pl/gospodarka/zielone-swiatlo-dla-przekopu/113977
Partnerzy

Copyright © 2011 - 2022. Port Elbląg. Wszelkie prawa zastrzeżone
projekt i wykonanie: www.grupamerlin.pl