Broszura "Polskie porty morskie"
2019-12-09 10:01:13


Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawiło broszurę "Polskie porty morskie".

Słowo wstępne ministra Marka Gróbarczyka do broszury:

Szanowni Państwo,

polskie porty morskie w ciągu ostatnich kilku lat rozwijają się bardzo dynamicznie. Świadczą o tym zarówno ich wyniki, jak też realizowane i zaplanowane inwestycje.

W 2018 roku polskie porty przeładowały rekordowe ponad 100 mln ton towarów, przynosząc do budżetu państwa ponad 40 miliardów złotych. Rozpoczęto inwestycje poprawiające dostęp do portów od strony morza i lądu, takie jak pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra, budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną czy przebudowa trakcji kolejowych do największych terminali. W planach jest także realizacja tak strategicznych inwestycji jak Port Centralny w Gdańsku, Port Zewnętrzny w Gdyni oraz Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Będą one mogły powstać znacznie szybciej, dzięki specjalnej ustawie przyjętej jednomyślnie przez Sejm w sierpniu 2019 r.

Dzięki podjętym działaniom i inicjatywom kolejne lata zapowiadają się równie obiecująco. Głównym celem jest zabezpieczenie pozytywnego trendu w polskich portach oraz podniesienie ich do rangi najważniejszych portów europejskich. Wszystko to sprawia, że Polska nareszcie staje się krajem prawdziwie morskim, który wykorzystuje potencjał położenia nad Morzem Bałtyckim do rozwoju gospodarczego.

Wielce pocieszający jest także fakt, że wśród obywateli wzrasta świadomość wagi gospodarki morskiej i rozwoju portów dla budowania silnej gospodarki państwa. Jestem pewien, że ta broszura informacyjna będzie dla Państwa ciekawym i rzetelnym źródłem wiedzy o największych polskich portach.

 

Marek Gróbarczyk

minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Źródło: https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/broszura-polskie-porty-morskie

Pod powyższym linkiem jest możliwość pobrania broszury.

 
Partnerzy

Copyright © 2011 - 2022. Port Elbląg. Wszelkie prawa zastrzeżone
projekt i wykonanie: www.grupamerlin.pl