Ostrzeżenie o niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych
2013-12-05 8:56:20


Według IMGW w ciągu najbliższych dwóch dni spodziewać się należy silnego wiatru oraz marznących opadów, które mogą skutkować znaczącymi utrudnieniami komunikacyjnymi oraz uszkodzeniami napowietrznych linii energetycznych, budynków i infrastruktury. Najtrudniejsza sytuacja prognozowana jest na północy kraju. Na Wybrzeżu porywy wiatru mogą osiągną po południu do 120 km/h, a w nocy z czwartku na piątek 135 km/h.

OCENA ZAGROŻENIA

- IMGW od godzin porannych w czwartek (05.12) prognozuje wystąpienie silnego wiatru. Komunikaty o zjawisku przewidują:

  •  3 (maksymalny) stopień zagrożenia w województwach pomorskim i zachodniopomorskim;
  • 2 stopień zagrożenia w województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz łódzkim;
  • 1 stopień na pozostałym obszarze kraju.

– Wystąpienie silnego wiatru skutkować może uszkodzeniami sieci energetycznych, budynków i infrastruktury oraz znaczącymi utrudnieniami w przejezdności szlaków komunikacyjnych.
– Silnym porywom wiatru towarzyszyć będą opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu, które ze względu na prognozowane w nocy ze środy na czwartek ujemne temperatury przyczynią się do zamarzania dróg i chodników.
– Prognozowany wiatr z kierunki zachodniego powodować może wzrosty stanów wody na Wybrzeżu oraz w rzekach Przymorza.
– Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rekomenduje monitorowanie sytuacji z uwagi na możliwość uszkodzenia obiektów budowlanych i infrastruktury oraz podnoszenia się poziomu wód. Należy wydać ostrzeżenia i zalecenia dla ludności.

 

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA POGODY
– W dzień (05.12.) miejscami przelotne opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, głównie w północnej połowie kraju. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C. Porywy wiatru od 50 km/h na południowym wschodzie do 90 km/h na północnym zachodzie i 120 km/h na zachodnim wybrzeżu.
– W nocy (05/06.12.) okresami przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od -3°C do 0°C, jedynie na wybrzeżu od 1°C do 3°C. Porywy wiatru od 80 km/h na południowym wschodzie kraju do 110 km/h na północnym zachodzie i 135 km/h na wybrzeżu.
– W dzień (06.12.) okresami przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2°C do 1°C, jedynie na wybrzeżu cieplej, do 3°C. Porywy wiatru od 90 km/h na południu Polski do 105 km/h na północy.




Partnerzy

Copyright © 2011 - 2022. Port Elbląg. Wszelkie prawa zastrzeżone
projekt i wykonanie: www.grupamerlin.pl