Wizyta Wojewody Warmińsko - Mazurskiego w elbląskim porcie
2015-08-19 11:06:12


Elbląski port z powodu kolejnych zmian przepisów w Rosji ma spore problemy.

Przeładunek od początku roku do końca lipca wyniósł 116 tysięcy ton, to o 80 tysięcy mniej niż w tym samym czasie rok temu. Powodem jest cło, które rząd Federacji Rosyjskiej wprowadził na materiały budowlane, które są  głównym towarem eksportowanym       z Elbląga do Kaliningradu.
https://kaliningrad.trade.gov.pl/pl/analizy_rynkowe/article/detail,1233,INFORMACJA_na_temat_rozszerzenia_wykazu_towarow_artykuly_z_cementu_betonu_lub_ze_sztucznego_kamienia_ktore_nie_moga_byc_pomieszczane_do_procedury_wolnej_strefy_celnej_przy_wwozie_do_Obwodu_Kaliningradzkiego.html
Od lat władze portu i kolejni prezydenci Elbląga zabiegają o wprowadzenie odpraw fitosanitarnych w elbląskim porcie, które pozwoliłyby na zróżnicowanie i zwiększenie przeładunków. Niestety do dnia dzisiejszego nie zostały one uruchomione. Minister Rolnictwa do dnia dzisiejszego nie wpisał miasta Elbląg w wykazie przejść granicznych właściwych do wprowadzania towarów podlegających kontroli fitosanitarnej.
W dniu 12 sierpnia Wojewoda Warmińsko - Mazurski Pan Marian Podziewski odwiedził elbląski port oraz uczestniczył w konferencji prasowej w Ratuszu, na której poinformował:
"Chcę podkreślić, że ani ja, ani moje służby nie blokują możliwości odpraw fitosanitarnych w elbląskim porcie. Decyzję w tej sprawie podejmuje Minister Rolnictwa, do którego razem z Prezydentem Elbląga wybieramy się w przyszłym tygodniu, by rozmawiać na ten temat. Ta sprawa ciągnie się za długo, sam pisałem kilka opinii w tej sprawie. Być może to kwestia dodatkowych pieniędzy, ale dzisiaj jest dobra sytuacja, by o tym rozmawiać, bo tworzony jest obecnie budżet państwa na przyszły rok, trzeba ten moment wykorzystać."
     Podczas konferencji Pan Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga poinformował - "W porcie jest cała infrastruktura potrzebna do takich odpraw, są też przeszkoleni pracownicy, a także firmy zainteresowane takim przeładunkiem."

 

Zdjęcia z wizyty Wojewody w elbląskim porcie: http://www.port.elblag.pl/gallery/show/19/12-sierpnia-2015r--wizyta-wojewody-w-porcie?lang=pl
Partnerzy

Copyright © 2011 - 2022. Port Elbląg. Wszelkie prawa zastrzeżone
projekt i wykonanie: www.grupamerlin.pl